www.gizliorman.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bu site Secret-Forestin hayranları içindir.

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

AS3 - Adobe Air ve Dosya Sınıfı

YazarMesaj
wantedteams

Erkek Mesaj Sayısı : 114
Lakap : Ne diyorsun ya.

AS3 - Adobe Air ve Dosya Sınıfı Empty
MesajKonu: AS3 - Adobe Air ve Dosya Sınıfı   AS3 - Adobe Air ve Dosya Sınıfı Icon_minitimePerş. Şub. 12, 2009 11:36 am

Herkese merhaba. Bu yazımda sizlere güzel bir ders anlatmak istedim. Birkaç tane teknik ders verdik ama adamlar anladımı anlamadı mı, yeni başlayanlar falan hiç düşünmedim. Biraz ters düz olacak fakat bundan sonra sizlere Adobe Air daha doğrusu Action Script 3 masaüstü programlama için gerekli olan konular üzerinden dersler vereceğim.

İlk olarak masaüstü programlamanın vazgeçilmezi olan dosya sistemleri ( dosya yaratma, üzerine yazma vs. ) konusunda birşeyler anlatmak istedim. Güzel olacağına inanıyorum. Bu yazından sonra As3 veya Air ile dosyalar üzerinde hakimiyet kurabilirsiniz…

Öncelikle dosyaların yer tanımlaması üzerine biraz konuşalım. Eğer ki kullanıcının bilgisayarına birşeyler kayıt etmek istiyorsak bunun birkaç yolu var. Birincisi kullanıcıya yer seçtirebiliriz. Bu sayede dosyanın nereye kayıt edileceğine kullanıcının kendisi karar verir. Oldukça da iyi olan bu yöntem için browseForDirectory komutunu kullanabiliriz;

İlk önce bir fonksiyon tanımlamanız gerekiyor. Ardından o kendi işlemleri gerçekleştirecektir. Ben belirle isimli bir buton yaptım ve bu butona tıklayınca yer seçme menüsünün gelmesini istedim;

belirle.addEventListener(MouseEvent.MOUSE_DOWN,yersec);
var yer:File = new File();
function yersec(e:Event) {
yer.browseForDirectory(”Yerinizi Belirleyin:”);
}

Gördüğünüz gibi bir fonksiyon var butona tıklayınca aktif oluyor. Fakat o da ne? yer isimli bir dosya tanımlanmış. Bunun sebebi ise file yani dosya sistemlerin arka planda diziler halinde çalışması. Yani nasıl ID3 etiketlerinde tek seferde birden çok veri vardı işte aynen burada da ilk önce dosya ismi, türü,sonunda da adres veriliyor. Bizde bir dosya tanımladıkta arka planına adres verebilelim. Aksi taktirde yer belirlenemez.

Kullanıcıya yer seçtirmek yerine dosyayı “bizim” istediğimiz bir yere de kayıt edebiliriz. As3 de dosya sınıfında bunun için birkaç komut mevcut fakat eğer ki masaüstündeki bilmem ne dosyasını açtırmak istiyorsanız o zaman işe kendi verilerimiz giriyor. Merak etmeyin o da çok kolay bir yöntem!

Mesela bu kod sayesinde programın kurulu olduğu bilgisayarda masaüstüne ulaşabilirsiniz;

var dosya_yer:File = File.desktopDirectory;

Gördüğünüz gibi bir dosya tanımladık ve direk olarak yerini masaüstü yaptırdık. Windows ve Mac için ayrı ayrı yorumlanıyor bu kodlar. Yani herhangi bir problem yaşamazsınız.

var dosya_yer:File = File.documentsDirectory; //Bu kod ile de kullanıcının belgelerim isimli dizinine ulaşabilirsiniz

var dosya_yer:File = File.userDirectory; //Bu kod ile de kullanıcının ana dizinine ulaşabilirsiniz

var dosya_yer:File = File.applicationStorageDirectory; //Bu kod ile de uygulamanın dizinine ulaşabilirsiniz

Evet buraya kadar bir problem yok. Fakat eğer ki kullanıcının belgelerim isimli dizininde dosyalar isimli bir klasör yaratmak veya varsa açtırmak istiyorsunuz işte bu durumda ne yapacaksınız?

Bunun da iki çözümü var. Birincisi;

var dosya_yer:File = File.documentsDirectory+”/Görüntüler/”;

diyerek Belgelerimin devamını getirebilirsiniz. İkincisi ise diğer derste işleyeceğimiz kodlar içerisinde olan yöntem. Eğer ki bir dosya yaratıyorsanız ( bunun da kodları var. işte o kodlar içerisinde tanımlanıyor adres ) oraya;

dosya_yer.nativePath+”/dosyalar/” diyebiliriz. navitePath ile arka plandaki adres verisi alınıyor ve aynen adres yerine geçiyor.

Hasta olmasaydım çok daha fazla yazabilirdim ama ateşim falan çıktı galiba ekran gidip geliyor . Daha zorlamamak lazım. Yarın sizlere nasıl dosya yaratırız onu göstericem. Unutmadan bu kadar ders verdik; sizlerden dersi daha iyi anlamanız için birşey isteyeceğim ( yok yarın herkes para getirsin demeyeceğim ) herkes şöyle bir uygulama yapmaya çalışsın;

Kullanıcıya bir yer seçtirin ve bunu bir dinamik yazı alanına yazdırın. Bu en azından kendinizi sınamanızı sağlar. Yapanlar buradan paylaşabilir…

Herkese iyi günler, iyi çalışmalar…

AS3 - Adobe Air ve Dosya Sınıfı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» AS3 - Adobe Air ve Dosya Sınıfı - 2
» ActionScript 3.0: String Sınıfı I
» ActionScript 3.0: Matematik Sınıfı